Cytaty fotograficzne 2016

Cytaty fotograficzne 2016

Styczeń 2016

„Światło tworzy zdjęcie. Musisz je czuć, podziwiać i kochać. Przed wszystkim jednak poznawaj światło. Studiuj je ze wszystkich sił, a poznasz klucz do fotografii.”

— George Eastman

„Patrz oczyma, fotografuj sercem.”

— David duChemin

„Prawdziwa fotografia nie musi być wyjaśniana, ani nie może być zawarta w słowach”.

— Ansel Adams

„Aparat fotograficzny jest nie tylko przedłużeniem oka, ale również umysłu. Może widzieć ostrzej, dalej, bliżej, wolniej i szybciej niż oko. Może ujrzeć niewidzialne światło. Dzięki niemu możemy zobaczyć przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Zamiast używać aparatu tylko do odtwarzania obrazów chciałbym stosować go, tak by to, co niewidzialne dla oczu, stało się widzialne”.

— Wynn Bullock

Luty 2016

„Na moich zdjęciach kolor i kompozycja są nierozłączne. Widzę w kolorze.”

— William Albert Allard

„Tam, gdzie temat będzie za każdym razem na siłę dopasowywany do utartych schematów, nie ma mowy o świeżości spojrzenia. Bezwzględne przestrzeganie prawideł kompozycji może prowadzić jedynie do nużącego powtarzania tych samych, wyświechtanych wzorców”.

— Edward Weston

„Myśl o zdjęciu zawsze przed jego zrobieniem i po. Nigdy w trakcie. Sekretem jest czas. Nie musisz działać szybko. Fotografowany model musi zapomnieć o tobie, a gdy już to się stanie, musisz działać bardzo szybko”.

— Henri Cartier-Bresson

„Które z moich zdjęć jest moim ulubionym? To, które zrobię jutro”.

— Bill Cunnighan

Marzec 2016

„Fotografia jako potężne medium wyrazu i komunikacji oferuje nieskończoną różnorodność postrzegania, interpretacji i działania”.

— Ansel Adams

„Jeśli twoje zdjęcia nie są wystarczająco dobre, nie jesteś wystarczająco blisko.”

— Robert Capa

„Fotografia to emocje, bliskość, miłość. To, co utrwalono na filmie, zostanie zachowane na zawsze… film zatroszczy się o każdą, najdrobniejszą rzecz, na długo po tym, jak Ty sam nie będziesz już pamiętał niczego.”

— Aaron Siskind

„Twoje pierwsze 10 000 zdjęć jest najprawdopodobniej najgorszymi.”

— Henri Cartier-Bresson

„Interesuj się zwykłym życiem, toczącym się dookoła; ludźmi, przedmiotami, literaturą, muzyką – świat jest przebogaty, pełen rozmaitości, pięknych dusz i interesujących charakterów.”

— Henry Miller

Kwiecień 2016

„Jako fotografowie musimy nauczyć się osłabiać siłę naszych przekonań. Gdy podchodzisz do przedmiotów, koncentruj na nich wzrok, rozglądaj się na lewo, przenoś spojrzenie na prawo. Obserwuj, jak rosną, gdy się przybliżają i jak się ze sobą łączą lub jak się od siebie różnią, kiedy zamieniasz pozycję. Stopniowo powstają między nimi relacje – niekiedy ich charakter wydaje się być ostateczny. Wtedy rób zdjęcie.”

— Aaron Siskind

„Im aktywniej patrzysz, tym działanie staje się bardziej intuicyjne i naturalne, podświadome i swobodne. Wraz z nabieraniem praktyki Twoje oko w sposób całkowicie podświadomy i intuicyjny będzie zwracać się ku światłu, a światło będzie kierować się w stronę Twojego oka.”

— Wayne Rowe

„Niezręczność to mój żywioł. Chodzi mi o to, że nie lubię aranżować i ustawiać. Patrząc na jakąś scenę, nie przystosowuję jej do siebie, lecz na odwrót”.

— Diane Arbus

„Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali (30,5 cm) za nim”.

— Ansel Adams

Maj 2016

„Zdjęcie to wyrażanie wrażeń. Jeżeli piękno nie będzie istnieć w nas samych, to jak w ogóle będziemy mogli je zauważyć?”.

— Ernst Haas

„Aparat fotograficzny jest dla artysty kolejnym narzędziem. Jeżeli się nad tym zastanowić, to jest to mechanizm podobny do skrzypiec. To artysta jest w stanie tworzyć sztukę nie aparat”.

— Brett Weston

„Fotografia potrafi bezwzględnie określić fizyczność czasu, przestrzeni i następujących po sobie faktów”.

— Wojciech Wieteska

„Fotografia staje się więc dla mnie dziwacznym medium, nową formą halucynacji: fałszywą na poziomie postrzegania, prawdziwą na poziomie czasu. Halucynacją umiarkowaną, w pewnym sensie skromną, podzieloną (z jednej strony „nie ma tego tutaj”, z drugiej „ale to naprawdę było”): szalony obraz, ocierający się o rzeczywistość”.

— Roland Barthes

„Odkryłem, że choć aparat fotograficzny nie może wyrazić duszy, to może to zrobić fotografujący.”

— Ansel Adams

Czerwiec 2016

„Fotografie to kęsy czasu, które można wziąć do ręki”.

— Angela Carter

„Fotografia mnie właściwie nie interesuje. Jest dla mnie jedynie narzędziem pracy, jak pędzel czy ołówek, i tylko jako narzędzie ją szanuję”.

— Henri Cartier-Bresson

„Jeżeli coś mnie zainteresowało, zaskoczyło czy pobudziło do pracy, to jest to wystarczający powód, żeby podziękować Bogu i działać!. Odważyć się na bycie irracjonalnym! – uwolnić od formy, otworzyć na każdy świeży impuls”.

— Edward Weston

„Jeżeli nie jesteś zdolny widzieć więcej ponadto co widzialne, nie możesz zobaczyć niczego”.

— Ruth Bernhard

Lipiec 2016

„Dobre zdjęcie, to wiedzieć gdzie się ustawić”.

— Ansel Adams

„Kiedy fotografuję, to w rzeczywistości poszukuję odpowiedzi na pytanie czym są rzeczy?”

— Wynn Bullock

Podstawy natury technicznej łatwo jest opanować, a tak naprawdę chodzi o działanie twórcze”.

— Joanna Helander

„Ludzie ulegają złudzeniu, że fotografowanie jest bardzo proste… Technicznie jest to jednak złożona sprawa. Twój sprzęt daje ci tak wiele możliwości, że mogą cię one łatwo rozpraszać. Moim uczniom radzę, aby jak najbardziej ograniczali swój sprzęt”.

— Brett Weston

Sierpień 2016

„Myślę, że fotografie powinny prowokować i nie pokazywać tego, co jest już znane. Nie wymaga ani wielkiej siły ani magii odtworzenie czyjejś twarzy na zdjęciu. Magią jest postrzeganie ludzi w zupełnie nowy sposób”.

— Duane Michals

„Przedmiotem fotografii nie są fotografowane rzeczy, lecz to, jak one wyglądają po sfotografowaniu”.

— Garry Winogrand

„Jeśli idę z aparatem fotograficznym, to patrzę na świat zupełnie inaczej, niż gdy idę sobie tak po prostu z kolegą, z którym prowadzimy dyskusję. Bo wtedy ta dyskusja jest najważniejsza, nie otaczająca nas rzeczywistość – tej nie dostrzegamy. A gdy wyruszam z aparatem w celu sfotografowania miasta, ludzi czy jakichś scen, wtedy właśnie skoncentrowany jestem na detalu. I szukam, szukam… Bo fotografia to jest detal, kompozycja detalu, to próba znalezienia w nim metafory, symbolu, i przyglądanie się mu, obserwowanie, to refleksja nad nim – co poprzez niego wiemy o świecie, co on nam mówi”.

— Ryszard Kapuściński

„Sztuka to codzienne wyzwania; technikę należy zdobyć, aby mieć kontrolę nad czasem. W fotografii nauka i sztuka są jednością, nie zaś swoim przeciwieństwem”.

— Yousuf Karsh

„Dwanaście świetnych fotografii każdego roku to wspaniały plon.”

— Ansel Adams

Wrzesień 2016

„Przykazanie dla fotografów i innych twórców: nie pożyczaj duszy od innego artysty, choćby nie wiem jak ci się spodobała, ponieważ w tym samym momencie stracisz swoją duszę, która jest źródłem wyjątkowości tego, co robisz. Amen.”

— Joanna Maria Rybczyńska

„Również piękności mogą źle wyglądać. Jeśli w odpowiednim momencie sfotografujesz piękność w niewłaściwym świetle – katastrofa”.

— Andy Warhol

„Większość ludzi próbuje zawrzeć w fotografii zbyt wiele elementów. Jeżeli robisz zdjęcie dziecka bawiącego się na łące, fotografuj dziecko, a nie drzewa, dom i wszystko, co jest w zasięgu wzroku. Fotografia jest w rzeczywistości pewną deklaracją i im bardziej jest przejrzysta, tym jest lepsza”.

— Eliot Elisofon

„Nie werbalizujesz tego, co chcesz powiedzieć. Po prostu pokazujesz obraz, który w rzeczywistości dociera do umysłu szybciej niż słowa. W tym właśnie tkwi siła”.

— Josef Koudelka

Październik 2016

„Jest jedna rzecz, którą musi posiadać każda fotografia – ludzki wymiar. Ten rodzaj fotografii to realizm, jednakże realizm to nie wszystko. Musi jeszcze temu towarzyszyć wizja i dopiero połączenie tych dwóch cech tworzy dobre zdjęcie. Trudno jest określić cienką linię, gdzie kończy się materia, a zaczyna umysł”.

— Robert Frank

„Mądrość zebrana przez lata nauczyła mnie, że każde doświadczenie jest nowym odkryciem”.

— Ansel Adams

„Fotografowanie – podobnie, jak stosowanie wszelkich innych środków wyrazów – nie jest wymyślaniem, lecz odkrywaniem. Fotografia, to możliwość krzyku, wyzwolenia, a nie próba udowodnienia własnej oryginalności. To sposób życia”.

— Henri Cartier-Bresson

„Rutynowo fotografuję w myśli wszystko, co widzę”.

— Minor White

Listopad 2016

„Myślę, że najlepsze fotografie powstają na obrzeżach wydarzeń. Fotografując w różnych sytuacjach, zawsze najciekawsze zdjęcia powstawały nie w samym centrum wydarzeń tylko w ich otoczeniu”.

— William Albert Allard

„Zdarzają się chwile, gdy nie masz przy sobie aparatu i wówczas widzisz najwspanialszy zachód słońca lub najpiękniejszą scenę, jaką zawsze chciałeś zobaczyć. Nie przejmuj się tym, że nie możesz go sfotografować. Usiądź i rozkoszuj się tym widokiem”.

— DeGriff

„Światło jest źródłem wszystkiego. Tym, co sprawia, że rzeczy stają się widzialne dla oczu. Tym, co sprawia, że skały nie rozpadają się. Moje poglądy są głęboko uzależnione od wiary w to, że rzeczy są pewną pochodną emitowanej energii. Światło to najpełniejsza prawda wszechświata”.

— Wynn Bullock

„Fotografia – język postrzegania – jest moim środkiem wyrazu. Wypełnia ona lukę między językiem mówionym a pisanym, dlatego jest idealnym sposobem porozumiewania się na całym świecie”.

— Andreas Feininger

„Zawsze znajdzie się ktoś, kto zwraca uwagę tylko na aspekt techniczny. Ci ludzie najczęściej zadają pytanie „jak”, podczas gdy tacy, których cechuje ciekawość świata, pytają „dlaczego”. Osobiście wolę inspirację od informacji”.

— Man Ray

Grudzień 2016

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz